گرایشات مهندسی شیمی

 

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی:

 

دوره كارشناسی ارشد مهندسی شیمی به طور معمول شامل ۲۸ تا ۳۲ واحد درسی در دو سال تحصیلی می باشد. با توجه به نوع پروژه، پایان نامه می تواند ۴ تا ۶ واحد درسی را به خود اختصاص دهد. در اکثر دانشگاه های کشور معمولا دو یا سه ترم اول به گذراندن دروس و سمینار اختصاص دارد، و حدود یک سال تحصیلی به فعالیت های پژوهشی در راستای پایان نامه تعلق می گیرد. دروس کارشناسی ارشد برای هر فرد با توجه به نوع گرایش انتخاب می گردد، و تعدادی از این دروس در بین گرایش های مختلف مشابه است. جهت آشنایی دانشجویان با گرایشات مختلف رشته مهندسی شیمی معرفی ای از آن ها در ادامه آورده شده است.

طراحی فرآیند: 

گرایش طراحی فرآیند پرطرفدارترین گرایش در مهندسی شیمی شناخته شده است. دانشجویان این رشته ضمن آشنایی با تجهیزات فرآیندی و اصول به کار گیری آن ها برای تولید و تبدیل مواد مختلف، نحوه کار با نرم افزارهای طراحی فرآیندهای مهندسی شیمی را فرامی گیرند. یک مهندس طراحی فرآیند، با استفاده از دانش تولید مواد از علم شیمی وملاحظات محیطی و اقتصادی، فرآیندی مطمئن و سودآور را از فرآیندهای بالادستی تا فرآیندهای پایین دستی طراحی و اجرا می نماید. دروس اختصاصی این گرایش شامل ریاضیات مهندسی پیشرفته، سینتیک و طراحی راکتور پیشرفته، ترمودینامیک پیشرفته، ، مکانیک سیالات پیشرفته، انتقال حرارت پیشرفته و انتقال جرم پیشرفته می باشد. دروس اختیاری، مجموعه اصول مهندسی فرآیند، مدلسازی و شبیه سازی با نرم افزار، طراحی تجهیزات فرآیندی، بازیافت انرژی در صنعت و … را در برمی گیرد.

صنایع غذایی:

این گرایش از مهندسی شیمی بر افزایش کیفیت مواد غذایی و تولیدات خوراکی نوین متمرکز است. این رشته افراد را با انواع روش ها و دستگاه های صنایع غذایی اعم از روش های پاستوریزاسیون و دستگاه های منجمد کننده و … در طول تحصیل آشنا می کند. دانشجویان ملزم به گذرانده دروس طراحی ماشین آلات صنایع غذایی، رئولوژی مواد غذایی، بیوتکنولوژی مواد غذایی، بهداشت، نگهداری و بسته بندی مواد غذایی می باشند. ریاضیات عددی پیشرفته، ترمودینامیک پیشرفته، انتقال حرارت پیشرفته دروس اختیاری این گرایش هستند.

بیوتکنولوژی:

از جدیدترین گرایشات مهندسی شیمی است. این علم با تکیه بر میکروارگانیزم ها و متابولیت آن ها سعی در تولید  گستره وسیعی از محصولات مورد نیاز بشر (غذایی، دارویی و سوخت) دارد. با توجه به افزایش تمایل جهانی بر حفظ محیط زیست، گرایش بیوتکنولوژی امکان تولید انواع بیوسوخت، که جایگزین مناسبی برای محصولات نفتی است، از ضایعات مختلف انسانی و حیوانی را می دهد. از جمله فعالیت های دانشجویان بیوتکنولوژی ایجاد شرایط بهینه برای بازدهی بیشتر محصول و دست کاری های ژنتیکی برای تولید محصولات مورد نیاز می باشد. ریاضیات مهندسی پیشرفته، پدیده های انتقال در سیستم های بیولوژیک، طراحی راکتورهای بیوشیمیایی، میکروبیولوژی و فرآیندهای تخمیری از دروس اصلی محسوب شده و آزمایشگاه بیوتکنولوژی، تکنولوژی آنزیم، ترمودینامیک پیشرفته و ترمودینامیک محلول های غیرایده آل در گروه درس های اختیاری قرار میگیرند.

پلیمر:

تولید پلیمرهای صنعتی با استفاده از خواص پلیمرها اصلی ترین هدف این گرایش است. دروس این رشته دانشجویان را با خواص پلیمرها از طریق گذراندن دروس شیمی فیزیک پلیمرها، رئولوژی پلیمرها، خواص مکانیکی، شکل دهی مواد پلیمری و مکانیک کامپوزیت ها آشنا می کند.

صنایع گاز:

در این گرایش دانشجویان با استفاده از انواع عملیات مختلف مانند استخراج، پالایش، انتقال و … گاز طبیعی را به فرآورده های گازی قابل مصرف تبدیل می کنند. دروس این گرایش متفاوت از دروس سایر گرایشات می باشد وشامل ریاضیات مهندسی پیشرفته، تراکم، انتقال و توزیع گاز، ترمودینامیک پیشرفته، عملیات فرآوری گاز، دینامیک گازها، طراحی و شبیه سازی فرآیندهای صنعت گاز به کمک نرم افزار است.

ترموسینیتیك و كاتالیست:

این گرایش به دو شاخه تقسیم می گردد:

شاخه ترمودینامیک که بر پایه روابط ترمودینامیکی حاکم بر محلول های مورد استفاده در مهندسی شیمی، استوار است، شاخه سینتیک و کاتالیست به بررسی انواع کاتالیست، عملکرد و نحوه استفاده از آن ها در راکتورهای شیمیایی می پردازد. دانشجویان ریاضیات مهندسی پیشرفته، سینتیک و طرح راکتور پیشرفته، ترمودینامیک پیشرفته، مکانیک سیالات پیشرفته، انتقال حرارت پیشرفته، انتقال جرم پیشرفته را به عنوان دروس اصلی و ترمودینامیک سیستم های غیر ایده آل، ترمودینامیک آماری، کاتالیزورهای هتروژنی، مهندسی احتراق پیشرفته، طراحی راکتورهای خاص صنعتی، ترمودینامیک محلول های الکترولیت، پیش بینی خواص ترمودینامیکی سیالات را به عنوان دروس اختیاری در پیش رو دارند.

پدیده‌های انتقال و فرآیندهای جداسازی:

این گرایش دانشجویان را با پدیده های انتقال، انواع روش ها و دستگاه های جداسازی مثل تقطیر آشنا می کند. دروس اصلی مشابه گرایش طراحی فرآیند می باشد. روش های خاص جداسازی، جداسازی چند جزئی، تبلور صنعتی، فرآیندهای جداسازی غشایی، پدیده های خشک نمودن، کنترل فرآیند پیشرفته، پدیده های سطحی در دسته دروس اختیاری قرار دارند.

مدلسازی، شبیه‌سازی و كنترل:

دانشجویان این رشته باید توانایی به کارگیری انواع سیستم های کنترلی به شکل کاملا مدرن و بهینه را داشته باشند. به کارگیری هوش مصنوعی در فرآیندهای مهندسی شیمی از ویژگی های منحصر به فرد دانشجویان این گرایش نسبت به سایر گرایشات می باشد. سایر دروس پیش روی دانشجویان همانند دروس گرایش طراحی فرآیند است.

محیط زیست:

به دلیل میزان بالای آلودگی جهانی و سعی در کاهش آن در سال های اخیر این رشته طرفداران بسیاری پیدا کرده است.  مبارزه با آلودگی های آب، هوا و خاک از اصلی ترین دغدغه های دانشجویان این رشته است. شایان ذکر است که به دلیل سیاست های دولتی، صنایع مختلف مجبور به کاهش بار آلودگی خود بوده که این موضوع بازار کار خوبی برای دانشجویان فراهم آورده است. تصفیه آب و فاضلاب و ضایعات جامد، تصفیه بی هوازی و کنترل آلودگی هوا به صورت اختصاصی به دانشجویان تدریس می شوند.

پتروشیمی:

این علم به دانشجویان این امکان را می دهد تا مواد نفتی را به محصولات غیر نفتی مانند حلال ها، کودهای شیمیایی و مواد پلیمری و … از طریق طراحی انواع فرآیندها و با به کارگیری دستگاه های صنعتی مختلف، تبدیل کنند. مبانی و تکنولوژی پلیمر، ،فرآیندهای پتروشیمی و پالایش از دروس اصلی این گرایش می باشند.

نانوفناوری:

با توجه به گسترش و نفوذ این علم در اکثر زمینه ها از تولید سوخت تا تهیه مواد غذایی، این گرایش می تواند در راس پرکاربردترین رشته های مهندسی شیمی و هچنین شیمی قرار بگیرد. ریاضیات پیشرفته در نانو تکنولوژی، اصول نانو تکنولوژی، مکانیک کوانتومی دروس اصلی و پدیدهای انتقال در نانو، ترمودینامیک آماری، بیونانو تکنولوژی، پدیده های سطحی در مقیاس نانو و … می باشد.

صنایع شیمیایی معدنی:

دانشجویان این رشته با به کارگیری مجموعه فرآیندهای صنعتی، مواد استخراج شده از معادن را به محصولات شیمیایی معدنی از قبیل گچ، اسید و گازهای صنعتی تبدیل می کنند. کارخانجات تولید انواع مصالح ساخت و ساز ساختمانی، تولید مواد نانو وغشاها و همچنین کارخانجات فرآوری مواد کانی و فلزی، پتانسیل جذب مهندسین این رشته را دارا می باشند. دروس اصلی شامل شیمی فیزیک معدنی، مهندسی سیمان، الکتروشیمی صنعتی و مبانی شیمی پلیمر است.

 

این نکته حائز اهمیت است، که دروس اختصاصی و اختیاری هر گرایش تحت نظر دانشگاه قبولی قابل تغییر می باشد.

 

 

ریاضی

راکتورجرم و عملیاتکنترلسیالاتترمودینامیکحرارت

زبان

درس

۳

۲۴۱۲۳۳۱

ترموسینتیک و کاتالیست

۳۲۴۱۲۳۳۱

فرایندهای جداسازی

۳

۲۴۱۲۳۳۱طراحی فرآیند
۳

۲

۴

۱

۲

۳

۳

۱

مدل سازی، شبیه سازی و کنترل

۳

۲۴۱۲۳۳۱

محیط زیست

۳

۲۴۱۲۳۳۱

فرآوری و انتقال گاز

۳

۲۴۱۲۳۳۱

صنایع پتروشیمی

۳

۲۴۱۲۳۳

۱

مهندسی صنایع غذایی

۳

۲۴۱۲۳۳

۱

صنایع شیمیایی معدنی

۳۲۴۱۲۳۳۱

نانو فناوری

۳

۲۴۱۲۳۳۱

پلیمر

۳۲۴۱۲۳۳۱

پدیده های انتقال

۳

۲۴۱۲۳۳۱

زیست پزشکی

 

 

 

زمان پاسخگویی

تعداد سوالات

درس

۲۰۰

۳۰

زبان (عمومی و تخصصی)

۱۵

انتقال حرارت

۲۰

ترمودینامیک

۱۵

مکانیک سیالات

۱۵

کنترل فرآیند

۲۰

انتقال جرم و عملیات واحد

۱۵

طراحی راکتورهای شیمیایی

۲۰

ریاضیات کاربردی و عددی