روش بهینه استفاده از کلاسها

 

مطالعه موثر و نتیجه بخش برای کنکور ۳فاز اصلی داره:
فاز اول (تابستان): مطالعه مفهومی تعدادی از درسها (نه همه درسها) و خلاصه نویسی و تعداد محدود تست.
فاز دوم (پاییز و زمستان): مرور خلاصه نویسی درسهای مطالعه شده در تابستان، به همراه تعداد تست زیاد برای آنها، مطالعه مفهومی و خلاصه نویسی و تست زیاد برای درسهای باقیمانده، پیش رفتن با آزمونهای آزمایشی
فاز سوم (بهار): جمع بندی

 

این نکات رو در برنامه ریزی کردن رعایت کنید:

۱- با توجه به تعداد ساعت مطالعه در هر روز، دروس مختلف را در روزهای هفته پخش کنید (حتما و حتما و حتما برنامه ریزی به صورت مکتوب باشد).
۲ – برنامه کل هفته را در ابتدای هر هفته تنظیم کنید.
۳ – از برنامه ریزی خوش بینانه پرهیز کنید.
۴ – انتظار نداشته باشید برنامه ریزی اولیه ای که انجام میدهید برنامه ریزی ایده آلی باشد. بعد از چند روز اجرای برنامه ریزی، خودتون متوجه میشید که چه درسی رو کجا و چقدر و چندبار در هفته مطالعه کنید.
۵ – از مطالعه یک درس در یک روز اجتناب کنید.
۶ – بین مطالعه متن درس و تست های “انتهای فصل” (نه تستهای داخل درس که به عنوان مثال محسوب میشن) فاصله زمانی (مثلا ۲ الی ۳ روزه) درنظر بگیرید.
۷ – انتظار نداشته باشید تمامی تستهای انتهای فصل را در همان دور اول تست زدن به اتمام برسانید. (تستهای باقیمانده را در فاز دوم خواهید زد)
۸ – انتظار نداشته باشید تمامی تستهای انتهای فصل را در همان دور اول “درست” حل کنید. با خودتون کل کل نکنید، وقتی یه تست رو نمیتونید حل کنید، بعد از اینکه به اندازه کافی بهش فکر کردید و نشد حلش کنید، ناراحت نشید. برید جوابش رو نگاه کنید و ایراد کارتون رو متوجه بشید و سعی کنید ایرادهاتون رو رفع کنید. آدمهای ضعیف بعد از اینکه یه مشکلی پیش میاد سریعا به هم میریزن، در صورتیکه آدمهای قوی و موفق بعد از ایجاد مشکل، سعی میکنن اون مشکل رو برطرف کنن تا بعدا دچار همون مشکل نشن. خودتون رو از لحاظ روحی قوی کنید. هیچ کسی وجود نداره که بتونه دور اول همه تستها رو درست حل کنه. بنابراین فکر نکنید که فقط شما هستید که مشکل دارید. منفی فکر کردن “ممنوع”.
۹ – انتظار نداشته باشید با یک بار مطالعه دروس، تمامی مطالب در ذهنتان باقی بماند. هیچ کسی وجود نداره یا یه دور و یا دو دور مطالعه درسها، همه چیز رو حفظ بشه. فرآیند تثبیت اطلاعات در ذهن، در دوره جمع بندی (یک ماه آخر) اتفاق میفته. پس باز هم فکر نکنید که فقط شما هستید که مطالب رو فراموش میکنید. “مطمئن باشید در روز کنکور هیچ تستی رو به این خاطر که فرمولش یادتون نمیاد از دست نمیدید” . به این موضوع اطمینان داشته باشید.
۱۰ – در “حین” مطالعه درس خلاصه نویسی نکنید. بعد از اتمام مطالعه یک مبحث و اشراف به آن مبحث، از آن مبحث خلاصه نویسی شود.
۱۱ – ساعت مطالعه افراد مختلف با هم تفاوت دارد. بنابراین به ساعت مطالعه دیگران کاری نداشته باشید و به هیچ وجه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.
۱۲ – بهترین شخصی که میتواند برای یک فرد برنامه ریزی روزانه و ساعت به ساعت انجام دهد خود فرد است. بنابراین از کسی نخواهید که برایتان برنامه ریزی روزانه انجام دهد. با توجه به همین اصولی که نوشتم، خوتون بهتر از هر کس دیگه ای میتونید برنامه ریزیه مناسبه خودتون رو انجام بدید. فقط دقت داشته باشید که سوالهایی که در مورد برنامه ریزی کردن براتون پیش میاد رو حتما و حتما از یه مشاور قوی بپرسید و خودتون سعی و خطا نکنید.

دوستان عزیزی که داوطلب کنکور ۹۶ هستن، این نکات رو که تجربه چند سال کار بنده هست رو حتما به کار ببندن. همین نکات ساده میتونه باعث بشه تو مطالعتون، روند پیشرفت رو به وضوح مشاهده کنید.